לפוסטים נוספים

חמישה טיפים לעמידה מול קהל


לפני ארבע שנים העברתי סדנה לקבוצה מאוד גדולה של אנשים. בשלב די מוקדם, שליש מהם קם ויצא מהחדר. מצאתי את עצמי בסיטואציה מאוד לא נוחה ולא הבנתי מה קורה. עצרתי ושיתפתי שאני מבולבלת. מישהי מהקהל אמרה שזה באמת לא בסדר שלא הסבירו לי מה קורה וסיפרה לי שהקבוצה שיצאה לא ידעה שהסדנה משלבת עבודה קולית ושהם אנשים דתיים שלא רוצים להיות בקרבת אישה ששרה ולכן יצאו מהחדר. ברגע שהבנתי את זה יכולתי להמשיך הלאה. אם לא הייתי משתפת, הייתי תקועה בלופים מחשבתיים ולא פנויה באמת להעביר את מה שבאתי.

יצא לי לפגוש המון אנשים שמתקשים "לעלות על הבמה" ולהשמיע את קולם במרחב ביטוי מסוים. חלקם אפילו נמנעים מסיטואציות שיכולות לקדם אותם מאוד ולהשפיע לטובה גם על ה"קהל" שלא זוכה במסר שיש להם להעביר (בעבודה, ביחסים, ביצירה ועוד..).

כדי להתגבר על החשש, הבושה והמבוכה שיש לכולנו בסיטואציה בה אנחנו הפוקוס והמוקד ו"כל העיניים עלינו" ריכזתי את ההכוונות הבאות:

1. אימון יוצר אמונה. ככל שתתאמנו עם עצמכם על מה שברצונכם להגיד/ להציג / לשיר, כך ב"זמן האמת" יהיה קל יותר. ממליצה להתאמן מול מראה, להקליט את עצמכם ואז לשמוע, וגם לעשות חזרות מול אנשים שאתם מכירים. מעבר לכך שתדעו את החומר מעולה, התרגול גם יתרום לאמונה שלכם בעצמכם.

2. כי האדם עץ השדה. וכשהעץ עומד מול יער הוא יכול להרגיש את הרעד שבענפים. תרגישו את כפות הרגליים ותדמיינו שיוצאים מהן שורשים לתוך האדמה. תתחברו לדימוי של עץ נטוע ומקורקע. יש אדמה מתחתיכם שממש מחזיקה את המשקל של הגוף ותומכת בו. חיזרו כל פעם לתחושה הזו של היציבות ומתוכה תעבירו את המסר הלאה.

3. עצירות ביניים. חשוב מאוד לקחת הפסקות ולתת גם למי שמקשיב לכם וגם לכם רגע להפנים ולעכל את מה שכבר הוצג. בזמן הזה אתם יכולים לשתות מה שמאוד יעזור גם למיתרי הקול שזקוקים לסביבה לחה. ואם הזכרנו הפסקות, זיכרו לנשום בין המשפטים, ולדבר בקצב שמתאים לכם ולקהל. חיבור לנשימה גם מרגיע וגם תורם מאוד לחיבור לגוף ולקו האמצע, ה- Center.

4. חיבור לקול. יותר מכל תוכן שתעבירו, הטון של הדיבור הוא זה שמעביר את המסר. אני אוהבת תמיד לתת את הדוגמה של מורה ליוגה שאומר לתלמידיו להירגע ולנשום עמוק אבל עושה את זה בווליום חזק ועצבני. תוך כדי הדיבור תהיו בקשר עם הקול, ותקשיבו למה שהוא מעביר לכם. זה יעזור לכם לכוון את ההמשך וגם להיות בנוכחות לא מפוזרת שמחוברת למסר הפנימי.

5. תביעו את הקושי! אם יש משהו שמציק לכם או חשש שלא מרפה – תביעו אותו. ככה גם תשחררו את הדיבור הפנימי ומשהו יירגע, וגם תוכלו לחבר את הקהל לחוויה האישית שלכם. אנשים אוהבים לשמוע את הדובר ולא רק את המסר, אז הרווחתם פעמיים. בנוסף, ייתכן מאוד שברגע שתגידו את מה שמפריע לכם – יימצא פתרון, כמו בדוגמה שנתתי בפתיחת המאמר.

עולים לי עוד הרבה טיפים והכוונות, ובאמת יש המון ללמוד בעניין ולהבין, ואני אכתוב עוד בהמשך. אבל מעבר לקריאה ולידע אני באמת מאמינה שההתנסות היא המלמדת ביותר, ושדרך הקול והשירה ניתן לעקוף מנגנונים אוטומטיים ולסגל יכולות הבעה יותר עשירות ומפותחות.

מוזמנים לקורס "הקול מתחבר לבמה" שמתחיל ב6.5.18 בימי ראשון בתל אביב.

30 מפגשים, 10 מורים . במה אחת

לפרטים נוספים:

https://www.hakolmusic.co.il/newcourse

054-4537623

 

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square