לפוסטים נוספים

למה אנחנו נבוכים לשיר מול אחרים

הרבה מאוד אנשים אוהבים לשיר לעצמם "כשאף אחד לא מסתכל" (באמבטיה, ברכב, בדלתיים סגורות), וחוששים מאוד לפתוח את קולם כשיש איתם עוד אנשים.

לפני כמה שנים עבדתי עם שחקן שהיה עולה כל ערב לבמות ומפגין המון בטחון מול המצלמות והקהל. ובכל זאת, כל פעם מחדש, כשהיה עומד מול אנשים ומנסה לשיר, היה מתחיל להזיע, לרעוד ולהשתתק "אני לא מבין למה דווקא כשאני שר כל החרדה והמבוכה עולה לי. זה אף פעם לא קורה לי כשאני שר בבית. שם יש לי קול אחר. למה זה קורה לי ?"

בניגוד לאומנויות הבמה האחרות, בשירה, אין לנו שום דרך "להסתתר" מאחורי מסיכה או כלי אחר. כלי ההבעה שלנו הוא הגוף שלנו ואנחנו חושפים בקולנו צליל שמשמיע חלקים רבים מעולמנו הפנימי.

במהלך החיים אנחנו שומעים מסרים שגורמים לנו להסתיר ולהשתיק חלקים מעצמנו. המסר יכול להיות קשור ישירות לשירה ("תשיר עם השפתיים", "תמצא תחביב אחר"), או מסר עקיף שגורם לצמצום הביטוי ו"ההופעה" בעולם (אדם שלמד שלא מקשיבים לו, שספג ביקורת על דבריו, הרגיש שקוף וכו'). במקרים מורכבים של אירוע טראומטי יכולה החוויה ממש "לשבת" על הקול שלנו ולגרום ל"קיפאון קולי" (על כך אכתוב עוד בבלוג שלי בעתיד).

מעבר לכך, יש הרבה אנשים שפשוט לא מכירים את הדרך להפיק את קולם, מה שמוביל לחשש להשמיע את הלא מוכר מול האחרים. למעשה ככל שיהיה לנו קשר טוב יותר עם הקול שלנו, נכיר יותר את האיכויות והמאפיינים שלו (בדיבור ובשירה), ונתאמן על המיומנות של הפקתו, כך יהיה לנו נוח יותר להשמיע אותו מול אחרים.

כמו בכל מערכת יחסים, גם מערכת היחסים שלנו עם קולנו דורשת השקעה, התקרבות, ותשומת לב. כשאתם מדברים, למשל, תאטו ותתמקדו בהקשבה לתוכן, לצליל, לקצב של המילים ולתחושות שעולות בגוף במהלך הפקתן.

דרך אחרת להרגיש יותר נוח עם הקול ועם שירה מול קהל, היא דווקא להתרחק מעט מה"עצמי" ולהתחבר לסיפור של השיר, או לדמות ששרה אותו, קצת כמו בתיאטרון.

ניתן להתמודד עם הקושי בדרך יצירתית. תרפיה במוזיקה ובהבעה,למשל, מאפשרת ליצור מתוך המבוכה. הביטוי האמנותי של המצוקה מאפשר לכאב להשתחרר ולפנות מקום ליצירה. לקריאה נוספת.

בנוסף לכך עלינו ללמוד לווסת את החרדה ולחזק את יכולת הביטוי מול אחרים. עוד על טיפים לעמידה מול קהל.

ובסופו של דבר, כשנפסיק להתעסק ב"למה לא" ובמחשבות שמפריעות- מטרידות- משוות ומבקרות, ובפשטות נאפשר לרצון הפנימי לשיר – ניזכר שוב כמה הנאה, שחרור והתרוממות רוח יש בשירה מול אנשים, ובחוויה הזאת שיש עדות ו"קהל" לניגון הפנימי.

מזמינה אותכם ואתכן לחוות ביחד את החיבור המוזיקלי הקולי,

בסדנה נוספת (ה- 18 במספר) שמתחילה באוקטובר, לכל הפרטים.

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square