לפוסטים נוספים

ואני רק רציתי לשיר

מה יש בשירה ובהפקה הקולית שגורם לכל כך הרבה אנשים להתאהב ולהתמכר ?

שמתם לב לכמות תכניות הריאליטי שקשורות לשירה, ולמסות הענקיות של המתמודדים שמגיעים אליהן? מעבר לפרסום לתהילה ולהכרה, איך זה יכול להיות שהחלום של אלפי אנשים זה לעסוק בשירה ובמוזיקה, ומה כל כך מרתק במסע שלהם שגורם למיליונים לעקוב ולהתמכר?

היום בבוקר נכחתי שוב בסיטואציה הבאה. מטופלת חדשה מגיעה אליי לקליניקה. היא מספרת קצת על עצמה ועל התשוקה שלה לשיר. אחרי שיחה קצרה אני לוקחת את הגיטרה, מתחילה לנגן ומציעה לה להצטרף בשירה. היא פותחת את הפה ואחרי רגעים ספורים מתחילה לבכות. היא רואה שאני לא מופתעת. נכחתי ברגעים דומים מאות פעמים בקליניקה ובסדנאות. "לא תיארתי לעצמי שאבכה על הפעם הראשונה" היא אומרת ואני ביחד איתה,שוב, מתרגשת. אפשר לדבר על הרגע הזה מכל מיני זוויות, ריכזתי פה כמה התייחסויות:

1) במהלך השירה אנחנו מתרכזים בהפקה ובהקשבה לקול שלנו. לעצמינו. ממש כמו בשיר ששרה ריטה (מילים אהוד מנור, לחן רמי קליינשטיין) שמתחיל בשורה "ואני רק רציתי לשיר"... ומספר בהמשך על "הרגע ההוא הפרטי.. הרגע ההוא הביתי".. כשאנחנו שרים אנחנו חוזרים לבית שלנו. של הרגשות, של התחושות, של החיבור הפנימי והפרטי לעצמי. הרבה פעמים בכי שעולה כשמתחילים לשיר מספר את הגעגוע לקשר האישי שלנו עם עצמינו.

2) השירה מחברת אותנו לגוף שלנו ומאפשרת לנו להפעיל ולשחרר אזורים בתוכו. מערכת הנשימה, מערכת היציבה, השרירים הטבעתיים, השרירים ההבעתיים , כל אלו ועוד מעורבים בהליך ההפקה הקולית. יש ביניהם אזורים שמוזנחים בחיי היום יום והפעלתם גורמת לפריקת מתח, להזרמת דם ואוויר ולתשומת לב שהגוף ממש זקוק לה.

3) השימוש בקול מחבר אותנו לזיכרונות ראשוניים מוקדמים ומעוררים אזורים בנפש ובגוף שקשורים לתקופות אלו. עוד לפני שלמדנו לדבר (גם כתינוקות וגם כמין אנושי שעדיין לא פיתח שפה) הבענו את הרצונות שלנו בהברות ללא משמעות, בצחוק ובבכי.

4) השירה היא שער לעולם הפנימי הרגשי. הבעת התוכן הקולי היא דרך להשמיע את צלילי הנפש. בכך אנחנו חושפים אזורים אישיים שפעמים רבות מוסתרים.

5) הקול שלנו היה מאז ומתמיד אמצעי התקשורת המרכזי עם העולם. כשאנחנו שרים אנחנו בעצם מתקשרים באופן שיוצר הקשבה. "מישהו מקשיב לי, מישהו שומע אותי" שר חמי רודנר על הצורך מרכזי שלא תמיד מקבל אצלנו מענה.

6) בכל תרבות השירה היא חלק מרכזי בטקסים רוחניים ובתפילות. יש משהו "מעל הטבעי", מעבר לדיבור היומיומי, שמתרחש כשהלחן עובר במילים.

​7) אדם ששר, מביע למעשה יכולות שהוא פיתח ושיכלל. כשאנחנו צופים במישהו שר או מביעים את קולנו, אנחנו מתחברים לכוחות וכישרונות, מה שתמיד מרגש ומעורר התפעלות.

8) זה פשוט כיף! להתחבר לצלילים, למקצבים, למוזיקה, ולחופש להביע את הקול.

כמובן שאפשר לכתוב על עוד הרבה משמעויות ורבדים, אבל מה שאני מציעה זה פחות לפרש ויותר לחוות. אני מאמינה שככל שיהיה בחיים של כולנו יותר מקום למוזיקה באופן כללי ולשירה באופן ספציפי, העולם שלנו יראה וישמע יותר טוב. נהיה יותר בקשר עם עצמינו וביכולת להקשיב לאחרים, ונוכל להגיע לשיתופיות הרמונית ומיטיבה יותר.

אז מה זה אומר? תשירו! ברכב, באמבטיה, עם הילדים, בארוחות, במפגשים.. ותבינו שבעשייה הזאת יש הרבה מעבר להנאה הרגעית.

ולמי שרוצה להתעמק יותר בחוויה – מציעה לעבוד עם שני המורים הכי טובים שתפגשו אי פעם – המראה וההקלטה. בבלוג הבא שלי אכתוב יותר על השימוש בשני אמצעים אלו, מוזמנים לעקוב.

לקריאה נוספת:

על מה שהמוזיקה מאפשרת ועל תרפיה במוזיקה

על קול ושירה

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square