לפוסטים נוספים

מה הקשר בין ליידי גאגא למלכת אסתר

לפני כמה ימים בן זוגי היקר נכנס הביתה, וראה אותי צופה בעוד סרט על גברת גאגא.

הוא צחק ואמר שהשלב הבא יהיה שאשים פוסטרים בכל הבית.

מעולם לא היה לי "קראש" כזה על זמרת או שחקנית. עד לפני חודשיים בכלל לא הכרתי אותה ולא תיארתי לעצמי שהיא הולכת להיכנס לי עמוק עמוק לתוך הלב. כשצפיתי בסרט "כוכב נולד" בכל פעם ששמעתי אותה שרה התחלתי לבכות ופעמיים בסרט מחאתי כפיים והרגשתי שאני בהופעה הכי טובה שראיתי מזה מלא זמן.

אז מה יש בה, בגברת גאגא שכל כך מהפנט וכובש ?

אחרי המחקר המקיף שערכתי, שכלל המון כתבות, סרטונים, הופעות, וחיפושי גוגל גאגא, נראה לי שיש לי כמה תשובות.

מעבר לכשרון העילאי, לתעוזה, לעוצמה ולאומנית הגדולה שהיא, סטפני ג'ואן אנג'לינה ג'רמנוטה (כן כן ככה באמת קוראים לה), היא במידה מסוימת לטאה.

כמספר הסרטונים שקיימים ברשת, כך מספר דרכי הביטוי של האישה הזאת. והכוונה היא גם להופעה של ה"לוק" שלה וגם לגוון הקולי. גאגא מגיעה בכל דרך אפשרית. מתולתלת, חלקה, צבועה, טבעית, ואפילו במראה גברי (במופע המחווה לדיוויד בואי). ואיך שהיא נראית ככה היא גם נשמעת. קאנטרי. פופ. ג'אז. קלאסי.

כל פעם מחדש, היא צוללת פנימה, ומחפשת עוד חלק בתוכה שמבקש ביטוי. זה יכול להיות חלק מפלצתי/ זנותי/ מתחסד/ אצילי/ מתוחכם/ ילדותי ועוד ועוד ועוד

כל חלק כזה מקבל קול, עם תפאורה ותלבושות ודרך ביטוי מוזיקלית ותדמיתית. והקהל, שצופה ושומע, עובר יחד איתה מסע שמהדהד לאותם חלקים פנימיים שלנו.

הבריאות הנפשית טמונה בהכרה של כל חלקי ה"עצמי", הקשבה אליהם ולגיטימציה למתן הביטוי וההבעה שלהם לעולם החיצוני.

יונג דיבר על "ארכיטיפים אוניברסליים" של דמויות הקיימות בכל אחד מאיתנו וטוען שהתקיעות בחיים מתרחשת כש"הפרסונה", התדמית החברתית המקובלת וה"נכונה", משתלטת על כל שאר הזהויות והופכת להיות זו שאנחנו בעיקר מציגים.

רבים מאיתנו, כולל הכותבת, לא נפגשים מספיק עם הדמויות ששייכות ל"צל" שלנו. כל המפלצות והשדים - זאת שצועקת. זאת שרעה. שכועסת. שהקול שלה צורמני ומעצבן. שמשחררת את הזעם שלה ללא התחשבות. הפתיינית. הערמומית. ועוד שאר המפלצות שאנחנו משאירים בצל.

ברגע שיש לאדם את היכולת להכיר בעוד חלק פנימי, לגלות אותו ואת האיכויות שלו ולהשמיע אותם לאחרים, יש לו הזדמנות מרפאה למפגש רחב יותר עם עצמו ועם העולם, שבסופו של דבר מתורגם לתחושה של "אני" יותר שלם (ולא מושלם).

במפגשים האישיים והקבוצתיים של "הקול מתחבר" אני מעודדת להקשיב לכל החלקים האלה, לזהות את הגוון המיוחד שהם משמיעים ולהפוך, בסופו של דבר, לאנשים ששרים / מדברים / חיים בהרמוניה שנוצרת כשכל הקולות נשמעים וש"המנצח" הפנימי מנווט ומאזן בין כולם.

ונחזור לליידי גאגא.

מעבר למודל שהיא מביאה לריבוי החלקים הפנימיים שיש בכל אחד, היא גם שליחה של בריאות הנפש מעוד זווית שחשוב לי לציין כאן.

גאגא הקימה עמותה שמטרתה להנגיש את האפשרות של כל אזרח לקבל טיפול נפשי. החזון שלה הוא שיהיה תרפיסט רגשי בכל בית ספר. היא עצמה מדברת בגילוי לב על ההפרעות הנפשיות שלה וזה כשלעצמו מאפשר לאנשים רבים להזדהות, לא להתבייש ולחפש מענה טיפולי.

באחד הראיונות שנתנה ליידי גאגא, רואים אותה יושבת עטופה בשמלת ניילונים מאוד לא שגרתית ואומרת למצלמות : "ברגע שאני לא אוכל להמשיך יותר להיות "אני", אפסיק לעשות את מה שאני עושה. זה לא בגלל הכסף והפרסום, זאת מי שאני".

אז "מי שאנחנו" זה גם וגם וגם וגם וגם. המון צבעים ומופעים. ממש כמו בפורים, שאפשר להתחפש, ולשים על עצמינו כל מיני מלבושים שחושפים את החלקים הפנימיים שלנו.

ומה בנוגע לאסתר ?

השם שלה מכיל את המילה "הסתרה". לפי סיפור המגילה, היא שמרה את הזהות היהודית שלה בסוד מול אחשוורוש. יש פעמים שנכון לנו לא להראות חלק מאיתנו, לשם ההישרדות והבריאות.

ברגע שאסתר חשפה את עצמה, והאמת יצאה לאור, הגילוי הוביל לגאולה וההסתרה הסתיימה באורה ובשמחה.

חג שמח לכל המפלצות, המלכות, השדונים והדמויות :-)

- קורס שנתי נפתח ב- 28 באפריל

- סדנה של 10 מפגשים נפתחת ב - 17 במאי בכפר סבא

- תהליכים אישיים לטיפול רגשי באמצעות מוזיקה ולפיתוח הקול והיצירתיות

מתקיימים בקליניקה בכפר סבא.

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square